Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Новини » Ловни новини » CIC – Координационен форум за Централна и Източна Европа

CIC – Координационен форум за Централна и Източна Европа

admin Публикувана от admin | 14.10.2010
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Една Световна общност за опазване на дивия живот чрез устойчиво използване.

Цели:
1. Събиране и анализиране на информацията за статута и обхвата(на разпространение) на кафявата мечка в страните от Централна и Източна Европа.
2. Обмяна на опит в разрешаването на конфликта “човек – мечка”
3. Резолюция за разработване на програма на CIC за действие, комуникации и изграждане на капацитет за по-добро управление(справяне с) на проблема “човек – мечка”.

Преамбюл(увод):

По покана на Съюза на ловците и риболовците в България, 11-тата сесия на Координационен форум на CIC за Централна и Източна Европа, се проведе от 11 до 12 октомври 2010 г. в София, България.
Основната тема на сесията е кафявата мечка (Ursus arctos L.).

Участниците в 11-тата сесия на Координационен форум на CIC за Централна и Източна Европа, единодушно приеха следното решение(следната резолюция):

1. Със задоволство отбелязваме стабилността или увеличението на популацията на кафява мечка в Централна и Източна Европа, която е в резултат на природни и социално - икономически причини, включително усилията за опазване популацията на кафява мечка от ловните организации.
2. Въпреки това - ние сме загрижени за определени местни увеличения на населението, водейки след себеси потенциално и фактическо увеличение на конфликта “човек – мечка”, която е едина от основните потенциални заплахи за дългосрочното оцеляване на вида.
3. Координационен форум на CIC за Централна и Източна Европа насърчава правителствените организации и неправителствените организации, както и всички ловни организации да разработват основни знания за кафявата мечка на тяхна територия (на мониторингови данни, данни от изследвания, качество на местообитанията, социално - икономическа среда, наблюдения върху поведението ...) .
4. Координационният форум на CIC за Централна и Източна Европа насърчава всички страни и компетентните органи спешно да подготвят планове за управление за устойчиво развитие на популацията (на кафява мечка) ако е възможно, на ниво трансгранична популация. Това ще помогне за предотвратяване на късни реакции, некоординирани действия и недоверието сред хората, които трябва да живеят заедно с мечките.
5. Координационният форум на CIC за Централна и Източна Европа съветва всички страни и отговорните органи да вземат предвид деградацията на някои местообитания както и пречки в инфраструктурата, които застрашават бъдещето на мечката в цяла Европа. Ние смятаме, че изграждането на някои "приятелски за кафявата мечка" облекчаващи допълнения, може да спомогне значително за просперитета на мечките и за свързаността между популациите.
6. Ловните организации, значително допринесоха за опазването на кафявата мечка в миналото. С техните знания и желание те да могат да продължат грижите за кафявата мечка и за в бъдеще. Ние, участниците считаме, че устойчивият лов на кафявата мечка е едно от активните средства за опазване и устойчиво използване на природните ресурси.
7. В сътрудничество с FACE ние призоваваме Европейската комисия и държавите-членки, както и правителствата на цяла Европа да продължат своята работа. А процесите по вземането на решения, да се позовават на базата на устойчиво използване, както и периодично да се преглежда законодателството (Директива за местообитанията и др.) и насоките относно темата за кафявата мечка.
8. Бернската конвенция и НАТУРА 2000 също следва да бъдат поискани за нов преглед относно статуса на кафявата мечка в подзаконовите актове и от гледна точка на разрастването на ЕС, което ще доведе до разграничаване на проблема за кафявата мечка в европейските държави.

 

Източник: НЛРС-СЛРБ

Ловен портал БГ ЛОВ е медиен партньор на НЛРС-СЛРБ

Абонамент за бюлетин