Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Новини » Ловни новини » Частници вземат 35 ловни стопанства

Частници вземат 35 ловни стопанства

admin Публикувана от admin | 13.05.2009
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел
Таксите за стопанисване са от 2000 до 75 000 лева на година
35 ловни стопанства ще бъдат дадени на концесия, съобщиха от Държавната агенция по горите. Условията за кандидатстване за дванадесет дивечовъдни участъка вече са публикувани на сайта на ДАГ. Частници ще могат да стопанисват "Дурбалийца", "Кабата", бургаското "Каба юк", "Садово", "Гайдарци" край Ардино, разградските "Голям извор" и "Пчелин-Островче". На концесия ще бъдат дадени и "Мизия" край Плевен, "Добрина" край Лом, "Етрополе" и "Правец-Брусен". Останалите около 100 ловни концесии ще бъдат пуснати от ДАГ до месец, съобщи зам.-шефът на агенцията Йордан Радославов пред Медиапул. Всички концесии ще са за 15 години, което е максималния възможен срок. Най-ниската годишна такса за концесионерите е 2 хил. лв. без ДДС за година. Най-високата е над 75 хил. лв. Сумата зависи от хектарите на участъците, какъв дивеч има там и какво може да постигне бъдещият концесионер. Исканите суми са средно по 2,5-3 евро на хектар и това е пет пъти повече от сега плащаните такси за отстрел на дивеча, каза Радославов. Най-евтин от всички ловни участъци е "Добрина" край Лом, който излиза 2034 лв. годишно без ДДС. Най-скъп е "Етрополе", който струва 75 139 лв. годишно без ДДС.
Частниците ще трябва да влагат допълнително пари за развитие на участъците, както и да платят на държавата за огради и съоръжения на територията на участъците. Бизнес планът, който представят кандидатите, и размерът на предложените годишни вноски ще са от решаващо значение при избора на концесионер, посочват от ДАГ. Фирмата, която спечели, ще трябва да внесе авансово три годишни вноски и ще бъде проверявана непрекъснато от държавната агенция и регионалните й структури.
Юлияна Узаничева
Източник: standartnews.com

Абонамент за бюлетин