Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Новини » Ловни новини » ЕВРОПЕЙСКИ ЮБИЛЕЙ НА НЛРС - СЛРБ

ЕВРОПЕЙСКИ ЮБИЛЕЙ НА НЛРС - СЛРБ

admin Публикувана от admin | 15.09.2010
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел
На 15 септември 2010 г. се навършват десет години от приемането на Националното ловно-рибарско сдружение „Съюз на ловците и риболовците в България” /НЛРС СЛРБ/ за редовен член на Федерацията на ловните асоциации на страните-членки на Европейския съюз /FACE /. С този акт българските ловци и риболовци с тяхната национална федерация станаха пълноправен член на асоциирана към Европейския съюз организация, с което изпревариха не само много други формации, но и държавата в нейната европейска интеграция. От този момент НЛРС СЛРБ стриктно спазват изискванията и препоръките на FACE и ги прилагат в интерес на развитието на ловния спорт и на ловното стопанство в България, в интерес на демократичните традиции на своята организация и на интересите на всеки ловец.

Предназначението на създадената през 1977 г. със седалище в Брюксел Федерация на ловните асоциации на страните членки на Европейския съюз е стимулирането на дългосрочния лов, опазването на живеещите в диво състояние животни и управлението на дивеча на нивото на европейските институции. Дейностите на FACE, в която членуват ловните организации на 26 европейски държави, покриват много форми на активност – от проекти за опазване на околната среда, събиране на данни и правни изследвания, през инициативи за комуникация и работа с обществеността и политическо представителство на интересите на 7 млн. европейски ловци.

Стратегическите направления, в който работи FACE, са няколко. На първо място е устойчивото управление на дивечовите запаси, което цели опазването на природните ресурси за бъдещите поколения. FACE разработва и осъществява образователни програми за младите ловци, обучава ги в стрелкови умения и знания за дивеча. Федерацията активно си взаимодейства с природозащитните и други неправителствени организации, имащи отношение към лова, устойчивото стопанисване на дивеча и управление на природните ресурси. Един от основните приоритети е да възпитава взаимно уважение у европейските партньори към традициите в лова на отделните държави, които са част от общоевропейското културно наследство.

В тясно сътрудничество със Съвета на Европа /47 страни-членки/, Европейския парламент и Европейската комисия /в ЕС членуват 27 държави/ FACE участва в експертни групи и дискусии по законодателството, приемането на документи и нормативни актове, отнасящи се до лова, както и по всички въпроси, свързани с управлението на дивеча в рамките на европейския континент /директиви, регулации и т.н./

Един от основните проекти, в чието обсъждане и приложение FACE взема активно участие, е общоевропейската мрежа НАТУРА 2000 в частта за директивите “Птици” и “Местообитания”. Основната задача на FACE е да създава мостове между различните гледни точки на ангажираните с опазването на природата и да потвърди факта, че ловът е съвместим с мрежата НАТУРА 2000.

FACE пое своята отговорност по Инициативата за дългосрочния лов на Европейската комисия и създаде информационната програма ARTEMIS, чиято цел е обозначаването на ловните трасета и събирането на статистически данни за отстрела в Европа. Така централизирането и анализирането по координиран и конкретен начин на събраните данни дава възможност за добра и достъпна информация за подлежащите на лов животински видове.

FACE работи много активно с Европейската комисия по наредбите за хигиена на хранителните продукти в частта, засягаща темата “Дивеч”. По директивата “Оръжие”, чиято цел е да контролира придобиването и притежаването му, участието на FACE бе решаващо за въвеждането на многоезичен модел на европейски паспорт за огнестрелните оръжия.

НЛРС-СЛРБ

Абонамент за бюлетин