Използуването на набразденоцевното оръжие при ловния спорт открива пред ловеца по-големи възможности от гладкоцевното. Далекобойността на стрелбата с гладкоцевната ловна пушка със сачми, били те едри или дребни, рядко надвишава 50м, а тази на ловната карабина достига до 300- 400 и повече метра, ако има оптически мерник. Стрелбата със сачми се произвежда само по птици и дребни животни, а с куршумите на ловната карабина стрелбата е напълно резултантна при отстрел на едър дивеч на разстояние до 200 метра.
Може напълно успешно да се сгреля по големи птици и с коя и да е ловна гладкоцевна пушка с ловни куршуми тип "Бренеке", сферични или други подобни на близки разстоянияоколо 50 метра. На по-големи разстояния обаче разсейването на куршума става доста голямо и вероятността да се улучи дивечът в желаното място на тялото и да го повали е по-малка. Боят на гладкоцевната ловна пушка с куршуми се смята добър, ако на разстояние 60m разсейването на куршума (куршумите) не излиза от очертанията на кръг с диаметър 25 cm. Предимството на стрелбата с куршуми с гладкоцевната ловна пушка се състои в това, че ловецът, привикнал с пушката си, може бързо и точно да насочи куршума.
Голямото отклонение на куршума и недостатъчната точност на стрелбата с гладкоцевната ловна пушка произлизат главно от това, че продълговатият куршум след излитането си от канала на цевта под въздействието на съпротивлението на въздуха е с тенденция да се преобърне. Ето защо, за да се запази устойчивото положение на куршума, необходимо е да му се предаде бързо въртеливо движение около собствената му ос (има куршуми, които не получават въртмиво движение, но те имат стабилизатор, който не позволява преобръщането им).
В нарезноцевното оръжие въртеливото движение на куршума се постига чрез специална обработка на цевта. Това са нарези по вътрешните стени на цевта в протежение от началото до края й. Между нарезите остават изпъкналостите или, Както се наричат, „полетата".
Броят на нарезите в цевите на по-малките калибри е от 4 до 7,а на по-големите-от 8 до 11. Някакво особено внимание на боя на пушката броят на нарезите не оказва. Дълбочината на нарезите зависи от това, какъв куршум ще се изхвърля от цевта. Колкото по-мек е металът, от който е направен куршумът, толкова по-дълбоки трябва да бъдат нарезите и обратно. В пушка, предназначена да стреля с оловни куршуми, дълбочината на нарезите бива от 0,20 до 0.40 mm, а за стрелби с облечени в метална риза куршуми—От 0,07 до О.15mm.
Широчината на нарезите зависи също от твърдостта на метала, от който е направен куршумът. Колкото металът е по-твърд, толкова по-тесни може да бъдат нарезите. Много тесните нарези обаче затрудняват почистването на цевта.
Завъртането на нарезите в цевта има също голямо значение. Колкото куршумът е по-дъльг, толкова повече обороти около оста му е необходимо да му се предадат, за да бъде той устойчив на действията на силите от съпротивлението на въздуха. Броят на оборотите на куршума във въздуха зависи от провъртането на нарезите, което се измерва с дължината на онази част от цевта, по протежение на която куршумът прави един оборот.
За стрелба с къси оловни куршуми с начална скорост 400 -500m/s цевта се изготвя с нарези,правещи един пълен оборот на разстояние До 55—60cm.
За стрелба с дълги оловни куршуми, достигащи до 4 калибра дължина и облечени с твърда метална риза (обвивка), с начална скорост 700—900 m/s, завъртането на нарезите в цевта се прави така, че на разстояние 20-25сm куршумът да прави един пълен оборот.
При цеви с полегати и дълбоки нарези дългият твърд куршум не получава достатъчно необходимото му въртеливо движение и точността на стрелбата значително се понижава.
При цеви с малки и резки нарези мекият оловен куршум ще се врязва н нарезите, ще пооловява цевта и ще загубва правилността на полета си.
Калибърът на цевите на ловните карабини се определя от диаметъра на канала на цевта, измерен между две противоположни полета. Той се означава с милиметри и се записва върху цевта на пушката.
Различаваме няколко вида ловни карабини:
1. Едноцевни и двуцевни, курочни и безкурочни щуцери с шарнирна ос (чупещи се цеви) и др. Калибрите им се движат от 5.2 до 15.2mm. 2. Едноцевии и магазинни набразденоцевни пушки със затвори с хоризонтално или вертикално плъзгащи се и ръчно зареждащи се затвори или самозареждащи се (автоматични) с калибър от 5.6 до 12.mm. Набразденоцевните ловни пушки, чиято дължина на цевите е от 50 до 60 cm, се наричат ловни карабини.
3.Комбинирани ловни пушки.
4.Пушки с раирани в дулата част цеви,чийто калибър се движи от 12 до 32.
Боят на ловните карабини и набразденоцевните пушки се смята добър,когато куршумите, изстреляни с тях от разстояние 100м, се събират в кръг с диаметър 8см,а при разстояние 200м-в кръг с диаметър 17см.
Въпросът с ловните набразденоцевни пушки е по-специфичен и сега по-малко ловци у нас имат интерес към тях.
Ловуването на едър дивеч в другите страни става с ловни нарезни пушки и карабини, които са особено разпространени. У нас те все още са в ограничено количество. Тенденцията на Министерството на горите и опазването на природната среда, както и на Централния съвет на Българския ловно-рибарски съюз е постепенно и у нас да се премине към подборния отстрел, който е немислим без такова оръжие.
Патроните за ловната карабина се изработват в съответствие с калибрите на пушката. Калибърът на патрона се отбелязва с диаметъра на цевта между нарезите, т.е. той е по-голям от дълбочината на нарезите. Така че, ако на цевта е обозначено 7.8/57, на патрона трябва да се отбележи 8x57, а ако
на цевта е 8.8/72, на патрона ще е отбелязано 9,3X72, при което
втората цифра показва дължината на гилзата в mm.
Патроните за магазинните пушки вместо ръб имат жлеб (вдлъбнатина) на същото място. Те се обозначават само с цифри.
В зависимост от калибъра, началната скорост и конструкцията на патроните нарезните оръжия се използуват за стрелба по различни подвижни и неподвижни цели. За стрелба по големи птици и дребни хищници, като белки, златки и др., нарезната пушка трябва да има добра точност и да не разкъсва дивеча. На тези изисквания отговарят ловните карабини с калибър 5,6 до 8mm, когато с тях се стреля с патрони, снарядени с твърди недеформиращи се куршуми с начална скорост от 500 до 700 m/s и с тежина на куршума от 3 до 6g. За стрелба по големи хищници и едър дивеч е за предпочитане нарезна пушка от по-голям калибър, например от 8 до 11 mm, и патрони с леко деформиращи се куршуми с тегло от 9 до 22g и начална скорост 700 m/s.
Трябва да се има предвид, че стрелбата с малокалибрена карабина е успешна само за птици и дребни хищници и по изключение за по-едър дивеч, и то при условие, че куршумът попадне в невралгична точка на тялото (сърце, мозък, врат и т.н.).
Патроните с по-толям диаметър и съответно с по-голяма начална скорост на куршума раздробяват костите, скъсват сухожилията и кръвоносните съдове. Такива куршуми, където и да попаднат в тялото на дивеча, му нанасят смъртно поражение. Въобще колкото по-голяма е скоростта и масата на куршума, толкова по-големи са пораженията, които нанася. Куршуми с голяма начална скорост и маса не са подходящи за стрелба по птици и за дребни космати хищници. Тялото на птиците, например на глухара, се разкъсва иа части, а кожите на златката, белката и на лисицата стават непригодни за използуване.
За нашите условия на ловуване може да сне препоръчат набразденоцевни ловни пушки с калибри от 7,4 до 9 mm.
При стрелба с ловни карабини и набразденоцевни пушки трябва да се има предвид и траекторията — нещо, с което при стрелбата с гладкоцевната пушка не се съобразяваме. Наклонът на траекторията зависи от скоростта и теглото на куршума. Колкото по-лек е куршумът, при едни и същи други условия и по-голяма начална скаорост, наклонът на траекторията е по-малък. Това е особено важно за ловеца, когато трябва да произведе бързо изстрсел на далечно разстояние и когато няма време да нагласи прицелното приспособление.
Необходимо е да се знае, че елементите, определящи качествата на патроните, са калибърът, началната скорост, теглото на куршума, неговата конструкция и балистичната му форма. За да се увеличи раната, куршумите се изработват с голи глави.
Колкото по-голямо е теглото, толкова куршуът по-дълго запазва началната си скорост и по-голяма е пробивната му сила. Балистичната форма спомага за по-малка загуба на скорост през времетраенето на полета на куршума.
У нас са внесени от Чехословакия ограничено количество нарезни ловни пушки марка „Сбройровка" с калибър 5.6 и 7.4 mm, марка "Барс" с калибър 5.6 и 7.4mm, „Медведь" и "ЛосЬ" с калибър 9mm от СССР и марка „Бар" с калибър 7.4 mm от Белгия. Тези пушки се използуват в ловните стопанства на Министерството на горите и опазване на природната среда и от Българския ловно-рибарски съюз за подборен отстрел на едър дивеч.
Гласът на ловеца
Ловувайте със сърцето си!
Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...
НАРЕЗНО (НАБРАЗДЕНОЦЕВНО) ЛОВНО ОРЪЖИЕ
Търсене
Интервю на...
Давиде Де Каролис: Страстта към стрелбата се роди почти случайно (ВИДЕО)
- Здравей, Давиде, добре дошъл в България, за първи път ли си в нашата страна? Давиде Де Каролис: ...
Колю Панайотов: Варненските ловци имат огромна заслуга за увеличаването на дивеча в региона (ВИДЕО)
Варненските ловци имат огромна заслуга за увеличаването на дивеча в региона. Това заяви за TheSite24 Колю...
Мирослав Ненковски: Надявам се отново да стана световен шампион (ВИДЕО)
Г-н Ненковски, състезателният дух и вкусът към победите съпътстват кариерата Ви на ловец, кинолог, специалист по...
Коментар на...
И ЛОВЕЦ СЪМ, И РИБАР СЪМ: Българският дивеч - яли го чакали!
Трябва разрешително за всеки отстрелян хищник Постепенно, както е било откак свят светува, празниците се...
Въпроси от УС на Сдружение „ЛРД Сокол 1884 – Велико Търново”
В Ъ П Р О С И От Димитър Йорданов – председател на Управителния съвет на Сдружение...
„ПАК ЛИ НИ ИЗЛЪГАХА“
ОТВОРЕНО ПИСМО До Председателите на всички Ловно-рибарски...
ЛОВНИ РАЗКАЗИ
Изсвирих му веднъж, два, три... Но въобще не ме чуваше...
Отново ме споходи невероятна слука. Даже не знам как да започна за да ви въведа малко от малко в ситуацията която...
Преследването на Том
Мина ловното ми кръщене! Успешно! Разбрах, че тази емоция ще остане с мен може би до краят на живота ми....
Един ловен ден през очите на една жена
(за Долноселци и Горноселци от Снежана Чакърова) В петък вечерта потегляме за село, Че...