Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Изложби на ловни кучета » ОБИДИЪНС (послушание) И ШОУ ПРЕДСТАВЯНЕ В РИНГА

ОБИДИЪНС (послушание) И ШОУ ПРЕДСТАВЯНЕ В РИНГА

admin Публикувана от admin | 02.04.2008
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

 

от George G. Alston и Connie Vanacore
превод Татяна

Много от хората се интересуват дали дресировката за обидиънс може да попречи на навиците за представяне в ринга и обратното.
На практика, куче, преминало тренировка за обидиънс, се представя добре на ринга, а мъдрото на ринга куче добре трансформира качествата си в обидиънс.
За да изпълнява кучето добре едновременно командите за обидиънс и представяне в ринга, хендлерът трябва ясно да разграничава тези понятия за кучето. Кучето трябва да разбира, че това са различни видове дейности и за тях трябва различна техника.

ТРЕНИРОВКА ЗА ОБИДИЪНС (ПОСЛУШАНИЕ )

Времето и мястото на тренировката трябва да имат определена атмосфера, различна от другите видове дейности. Използвайте за тренировките други пособия. В обидиънса (послушанието) има част команди, които се използват в шоу-представянето, а има и такива, които никога не се използват. Кучето трябва да се научи да ги различава.
Основните команди в послушанието: Към мен! Седни! Легни! Стой!
Командата „Стой!” е удобна в шоу-представянето. Например, когато експертът оглежда кучето и то трябва да стои неподвижно.
Най-големият проблем, с който могат да се сблъскат хендлерите на кучета, обучени на послушание, това е изпълняването на gaiting. Ако кучето не е обучено да разграничава понятията представяне в ринга и послушание, то ще изпълнява gaiting по правилата на послушанието. Тоест ще бяга редом до крака на хендлера. Някои инструктори по послушание учат кучетата да се движат редом, при това кучето постоянно гледа инструктора. Ето този начин със сигурност ще попречи на представянето в ринга. А навиците, както знаете, трудно се разрушават (както лошите, така и добрите).
Още един проблем, който може да попречи на представянето в ринга: кучето по послушание е научено да сяда всеки път, когато хендлерът спре. Тоест в края на gaiting вие приближавате експерта и кучето сяда. В този случай вие можете да научите кучето да стои в края на gaiting. Тоест изпълнявате gaiting по образец на представяне в ринга и в края давате команда „стой!”.

ЗАНЯТИЯ ПО ОБИДИЪНС (ПОСЛУШАНИЕ)

Когато изберете площадка за послушание, кажете на инструктора, какво очаквате от занятията: просто послушно куче, определени команди, за да участвате на изложби и т.н. Това е много важно, особено сега, когато хората са настроени негативно по отношение на кучета, за да може кучето да ви слуша в града, в социума. По тези причини обидиънсът (послушанието) не е нищо друго, освен допълнителен плюс за вашето куче.
Желателно е, тези занятия да бъдат групови, а не индивидуални тренировки, тъй като кучето ще свиква с обществото на други кучета и ще му бъде по-лесно на изложбите. Също така, кучето ще свикне да чака, когато другите кучета изпълняват индивидуални упражнения.

НА РЕД! (РЕДОМ!)

Когато започнете да се занимавате с послушание, кучето много време ще бъде в положение „на ред!”. Вие ще практикувате тези упражнения вкъщи. Следете дали по време на това упражнение вие с кучето сте се движели по права линия (по същия начин, както и при изпълнението на gaiting в ринга).
Обърнете внимание, че по време на тренировките за представяне в шоу, вие трябва да използвате онзи рингов повод, който използвате на ринга. В никакъв случай не го използвайте при занятията по послушание.

ТРЕНИРОВКИ

ТРЕНИРОВКА ЗА ДВАМА

Тренировката се дели на две части: тренировка за кучето и тренировка за вас. Вие можете да тренирате кучето без значение от възрастта му: било то малко кученце или куче на 4-5 години. Шоу-тренировката е процес, подобен на тренировката за Послушание, търсене на хора и т.н. Вие използвате метода на поощрения. Колкото по-малко е негативното, толкова е по-добре. Вероятно, на тренировката ще има доста случаи, когато трябва да се приложи негатив, но такъв начин трябва да бъде използван само за най-сериозните случаи. В никакъв случай не използвайте лакомство като мотивация. Любовта трябва да е поощрението, а не парче черен дроб.
В идеалния случай, първата тренировка трябва да бъде на възраст между 6 и 12 седмици. Не трябва да се тренира през периода на смяна на зъбите! Това е периодът от 12 седмици до 6-9 месеца, в зависимост от породата. Вие можете да ходите с кученцето със свободен рингов повод, но това е всичко! Причината за неприлагането на сила (в този случай тренировката подразбира подтикване към действие) – това е смяната на зъби и липсата на необходимото внимание от страна на кученцето. Няма последователност в действията му. Зъбите го болят, лимфните възли са увеличени и т.н. Помнете: вашата цел е да направите изложбата забавна за кучето!
Тренировката включва не само работа с кучето, stacking, gaiting, но също така опознаване на кучето. По същия начин, както вие изучавате какво обича и не обича човека, който живее с вас, така трябва да опознаете кучето си. Ако искате да направите изложбата забавна за кучето, трябва да знаете, че ако първия път на ринга влачите кученцето с ринговия повод, вие ще разрушите целта си.
Тренировките трябва да са кратки. Никога повече от 10 минути наведнъж! Вие можете да направите 2 кратки сесии за един ден. Гарантирам, че в реалния живот вие няма да представяте кучето си повече от 10 минути! Ако тренирате повече от 10 минути, вие не постъпвате правилно. Вие не се отпускане, нито кучето се отпуска.
Шоу-представянето, основно, се състои от 2 елемента: gaiting и stacking. Вие можете да учите кучето на gaiting 5 мин., а на stacking - 2 мин. Но най-сложното да кучето е да разбере прехода от единия елемент към другия. Не обединявайте двата елемента докато кучето не се научи поотделно.


STACKING

В стойка трябва да приучите кучето към ръцете си на тялото му, към преместване на краката му и към поставянето им в неудобно положение. Кучето трябва да се научи, че вие ще държите главата му в неудобно положение и то трябва да се научи да обича това. Вие трябва да преминете през тези упражнения, и ако кучето ги приеме и ги изпълнява правилно, вие трябва добре да го похвалите. Ако кучето не изпълнява упражнението, не казвайте нищо. Просто игнорирайте реакцията и повторете упражнението. След известно време кучето ще разбере, че ако упражнението е изпълнено правилно, ще има любов и похвала. Ако не – кучето ще бъде игнорирано. Този начин е по-продължителен, но действа. Основите на тренировката са началото на кариерата на кучето и трябва да носи удоволствие.
В идеалния случай трябва да приучите кучето към стойка до 12 седмици. Кученцата бързо се учат на възраст от 9 до 12 седмици. Няколко минути на масата и на земята в ранна възраст ще се запомнят и прилагат в по-късна възраст.
Кучето трябва спокойно да възприема факта, че главата ще се държи, а зъбите ще се оглеждат. Отначало приучете кучето към това сами, след това трябва някой друг да оглежда зъбите. Ако кучето възразява, не се борете с него. Ослабете хватката си така, че само пръстите да държат муцуната. Вторият човек трябва да даде лакомство след огледа. Практикувайте стойка пред огледало.
Поставяйте кучето така, че на вас да е по-удобно. Ако ръстът ви е 155 см, ще ви е значително по-трудно да поставите мастиф в правилна механична стойка. Вие трябва да научите кучето само да застава на стойка. Вие можете да поставяте кучето в свободна стойка, като го „въвеждате” в тази стойка, тоест в края на движението. НО грешката, която повечето хендлери правят, е постоянната смяна на положението на кучето.
Куче, което постоянно престъпва, сменя положението, трябва да бъде добре хванато за муцуната. Когато главата е в това положение, кучето ще изгуби баланс, ако се помъчи да мръдне. Тъй като това е неудобно за кучето, то, в крайна сметка, ще стигне до извода, че трябва да стои на място.
Когато поставяте кучето в стойка, винаги контролирайте главата: като придържате главата за челюстта или като държите ринговия повод под ушите. Когато поставяте крайниците, не отпускайте главата, иначе кучето бързо ще смени положението си, и ще ни се наложи да започнете отначало. Кучето ще се научи в стойка много по-бързо, ако всеки път сте последователен в движенията си: фиксирате главата, поставяте крайниците, вдигате опашката.



GAITING

Тренировките gaiting със свободен рингов повод трябва да се започнат едновременно със stacking, но не по време на един и същ урок!!! Тоест трябва да се започне на възраст 12 седмици.
Отначало кученцето трябва да свикне с каишката, след което трябва да се приучи към повод, като се отвлича с игра, при това се придвижвате в различни посоки, за да може кученцето да свикне с теглото на повода. Отначало трябва да са леки. Не трябва кученцето да се влачи и дърпа за повода!
След смяната на зъбите вие можете да приучите кученцето да се движи с рингов повод в нужното темпо с помощта на кратки резки движения.
Първите упражнения по gaiting трябва винаги да се изпълняват със свободен рингов повод! Позитив! Не е важно каква е породата. Не трябва ринговият повод постоянно да се опъва. Това трябва да е серия от опъни, малки корекции.
Опъването може да бъде рязко само в този момент, когато кучето се опитва напълно да излезе от контрол. Обаче, броят такива корекции трябва да е минимален. Никога не дърпайте кучето, което изостава, това ще доведе до това, че то ще изостава още повече. Поощрете го с похвала или лакомство. Вие ще постигнете по-големи резултати, ако дължината на ринговия повод е къса, а натискането с ръка – твърдо. Ако кучето скача безспирно около вас и....

Продължението и подробности от тази тема може да прочетете в форума...
/ регистрацията е безплатна /

Публикувал темата: Гергана Чернева / itavet /

Абонамент за бюлетин