Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Нарезно оръжие » Огнестрелното оръжие

Огнестрелното оръжие

admin Публикувана от admin | 20.03.2008
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

weapon

Огнестрелното оръжие е оръжие, в което изстрелът се произвежда за сметка на изгаряне на барут (или друго горящо вещество) в гилза, който изхвърля куршум или снаряд. Потенциалната енергия от налягането на газовете отделени при изгарянето на барута се предава като кинетична на куршума.

Второ определение: Огнестрелното оръжие (ОО) е оръжие изхвърлящо проектил (снаряд), използвайки енергията на газовете получени от изгарянето на барут (или друго горящо вещество) (заряд).

Изхяърляната част (проектила) се нарича снаряд, а изгарящата част (барута) - заряд.

ОО се делят на: индивидуални - с които оперира един човек и групови - за използването на които се изискват координираните усилия на няколко човека (например оръдия, тежки картечници и т.н.)

Основни конструктивни елементи на огнестрелното оръжие са: цев (ствол), упор и възпламеняващо устройство.

* Цевта е предназначена да даде направление на движението на куршума (снаряда). Вътрешната повърхнина на цевта се нарича канал на цевта, а отворът, от който излиза куршумът, се нарича дулен срез. Според вида на цевта огнестрелните оръжия се делят на нарезни и гладкостенни (гладкоцевни).

* Каналът на цевта има като правило три основни части: патронник, куршумен вход, нарезна част.

* Патронникът служи са поместване и фиксация на патрона. Неговите форма и размер зависят от формата и размера на гилзата на патрона.

* Куршумен вход се нарича участъкът от канала на цевта, намиращ се между патронника и нарезната част. Куршумният вход служи за правилната ориентация на куршума в канала на цевта и има форма на пресечен конус с нарези, полетата на които плавно се издигат от нула до пълната си височина. Дължината на куршумния вход трябва да осигурява навлизането на водещата част на куршума в нарезите на канала преди дъното му да напусне отвора на гилзата.

* Нарезната част на цевта служи, за да придаде на куршума не само постъпателно, но и въртеливо движение, което стабилизира положението му по време на полета. Нарезите представляват улеи с формата на винтова линия по стените на канала. Изпъкналите участъци между нарезите се наричат нарезни полета. Разстоянието, на което нарезите правят пълен оборот, се нарича нарезна стъпка.

* Според дължината на цевта, индивидуалните оръжията се делят на дългоцевни и късоцевни.

късоцевни - с дължина на цевта до 300 мм според българския закон;

дългоцевни - с дължина на цевта повече от 300 мм според българския закон;

Абонамент за бюлетин