След откриването на 5 трупа на диви свине с АЧС от властите във Валония за месец забраняват посещението на горските зони на площ от 63 000 хектара на юг от Етал (населеното място е близо до границата с Франция и Люксембург). Смъртността при дивите свине в района може да придобие масов характер - според специалистите от АЧС може да са заразени от 10 до 400 диви свине.
По-рано властите от Валония забраниха лова и храненето на диви свине в горите на територията на Етал.
Белгийски ветеринарни специалисти заедно с европейски експерти проверяват поголовието в свиневъдните ферми във Валония за наличие а АЧС.
Земеделският министър на Белгия Дени Дюкарм обясни, че вирусът на АЧС не е опасен за хората, но няма ваксина и вирусът може лесно да се предава от едно животно на друго, заплашвайки поголовието в свинефермите.
Както отбеляза белгийската Агенция по безопасност на храните - Afsca, смъртността при дивите свине показва, че вирусът на АЧС, чиито огнища са регистрирани в Източна Европа, се разпространява в западната част на континента. Случаи на заболяването са регистрирани в Латвия, Литва, Естония, Полша, Унгария, Румъния, Чехия и последно - в България.
Япония, Сингапур и ЮАР се присъединиха към Китай, Тайван, Филипините, Южна Корея, Мексико и Беларус са в списъка на трети страни, които спряха вноса на свинско месо от Белгия заради огнището на африканска чума по свинете (АЧС) в Белгия при 5 диви свине, съобщи Brussel Times.
Освен това Украйна, Китай, Южна Корея, Беларус и Сърбия спряха вноса на белгийски фуражи за свине.
Но досега в страната не е регистриран нито един случай на АЧС при домашни свине.
Условие за възобновяване на вноса е пълното елиминиране на заплахата от разпространение на вируса на АЧС в Белгия.
bgfermer.bg
Снимка: www.in-focus.eu