Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Пистолет

admin Публикувана от admin | 22.03.2008
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Пистолет е общото наименование за голям брой различни по вид и конструкция огнестрелни и неогнестрелни оръжия с къса (обикновено не по-дълга от 25 см.) цев. Обичайно пистолетите са с малък калибър тъй като основното им предназначение е поразяването на цели до 25 метра. Обратно на разпространеното в България мислене, пистолет е общото наименование за полу-автоматични и револверни късоцевни оръжия, както и ограничен брой оръжия с падащ блок или болт, а не само на полу-автоматични оръжия.
Пистолетите, като оръжие, се появяват в края на 19 в. Един от първите в историята е Боргхарт(на конструктора Хуго Боргхарт, послужил за основа на знаменития Люгер(Лугер), зависи от транскрипцията. Пистолетите използват 5 принципа на работа. 1 - затвор с колянна става. Използван е от Люгер и днес от американските Рюгер (копие на Люгер). При него затворът се държи в 3 точки и се движи в нещо като шарнир. При стрелба затворът отскача нагоре. Този принцип е сложен, непрактичен и ненадежден. Днес не се използва. 2 - откат на свободния затвор (някъде се споменава като движение на свободната маса на затвора). Това е най-простия принцип на действие. Цевта е неподвижна, при изстрел затвора тръгва назад до определено положение, при което изхвърля празната гилза, след което под действие на бойната пружина тръгва напред и вкарва нов патрон. Този принцип се използва при Макаров, Валтер ПП, някои Берети, при всички пистолети, които използват относително слаби патрони. 3 - къс ход на цевта, ограничен с обеца. При него след изстрел цевта тръгва няколко мм назад, под нея има лостче, свързано с нея, чрез подвижно съединение "обеца". Използва се от Колт, ТТ и техни производни. Днес почти не се прилага. 4 - газова спирачка. Използва част от енергията на барутните газове за презареждане. Това е нещо средно, като принципа на Калашников и М-16 в пистолетен вариант, макар и не съвсем същото. Тази конструкция, като за пистолет е модерна и нестандартна. Използва се засега при два модела на Хеклер & Кох. 5 - къс ход на цевта, ограничен с подвижен детайл (падащо лостче). Това днес е най-използвания принцип при мощните пистолети. При него цевта също има ход назад, но движението им се спира с подвижна част, която слиза надолу. 4k nature best movies to download on docu-4k.club Този принцип на действие използва Берета Ф92, Глок във всичките му модификации, ЗИГ-Зауер, Валтер, Смит и Уесън и много други пистолети, използващи мощни патрони (вкл. българския Аркус, руския Гюрза и т.н.). Без значение от принципа всички пистолети са така изчислени, че презареждането започва в момента, в който куршумът напуска цевта (изчислява се мощноста на патрона, теглото на затвора, силата на бойната пружина и други).

Абонамент за бюлетин