Дивите животни могат безопасно да пресичат натоварени пътища, като използват помощни средства за пресичане, като например зелени мостове. С тях процентът на злополуките може да бъде намален до 90 процента.
Щатът Колорадо в Съединените американски щати успя да намали процента на злополуките с диви животни с до 90 процента с помощта на прелези и подлези за диви животни. Това беше съобщено от новинарския портал „Денвър 7“ в началото на септември 2024 г. След години на проучване, планиране и строителство, първите признаци на успех са нещо специално за отговорните за проекта, казват те. Когато видите как работят и получите първите изображения от камерите за проследяване, това предизвиква усмивка на лицето ви, каза Чък Атардо, ръководител на Министерството на транспорта на Колорадо, пред Denver 7.
Помощни средства за пресичане в Германия
В Германия също се полагат усилия за включване на помощни средства за пресичане на диви животни в пътната мрежа. Поради това Федералната агенция за опазване на природата публикува програма „Зелени мостове, тунели за фауна и пасажи за животни“ през 2019 г. „През последните години практическите познания за помощните средства за преминаване се задълбочиха благодарение на конкретни проучвания за необходимостта, дизайна и интегрирането в ландшафта, които бяха финансирани от опазването на природата, а също и от строителството на пътища“, се казва във въведението. Следователно изграждането на помощни средства за пресичане е част от инвентара на мерките за пътно строителство, за да се избегне прекомерното фрагментиране на жизненото пространство от няколко години.
Помощните пътни средства при пресичане са от голямо значение не само за защитени видове като риса, но и за всички животни. Без възможности за безопасни преходи конфликтът с хората е неизбежен.
Превод: БГ ЛОВ
Четете още: