Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Правилници състезания » Правила за провеждане на международни полеви изпитания и ловни тестове за кучета от континентални породи, работещи със стойка

Правила за провеждане на международни полеви изпитания и ловни тестове за кучета от континентални породи, работещи със стойка

admin Публикувана от admin | 07.08.2008
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Официални правила и разпоредби за провеждане на международни полеви изпитания и международни ловни тестове за кучета от континентални породи, работещи със стойка

Одобрен от Главния комитет на FCI през юни 1999 г., Мексико. Влиза в сила от 1 януари 2000 г.

І. ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

ЦЕЛ
Чл. І.1 Целта на международните полеви изпитания и международните ловни тестове за кучета от континентални породи, работещи със стойка, които се провеждат под патронажа на F.C.I., е да бъдат подбрани на кучета, които ловуват ефективно в стил подходящ за породата, с което да се допринесе към селекцията на кучета с най-добрите показатели, предавани по генетичен път, за да се подобрят различни континентални породи, работещи със стойка, и за да се стимулира интерес към високо оценените кучета.

ОРГАНИЗАЦИЯ
Чл. І.2 Международните полеви изпитания и международните ловни тестове за кучета от континентални породи, работещи със стойка, които се провеждат под патронажа на F.C.I., се организират от асоциации на развъдчиците /бел. прев.: породни клубове/, от регионални асоциации на любители на кучетата, или от потребителски асоциации за ловни кучета, признати от националната киноложка асоциация, която членува в F.C.I..
Чл. І.3 Всяка асоциация, която има намерение да организира международни полеви изпитания и международни ловни тестове с присъждане на титла CACIT (Сертификат за постижение при участие в международен шампионат по трудови изпитания - Certificat d'Aptitude au Championnat International de Travail) е длъжна да подаде своевременно заявка за патронаж от F.C.I., чрез управляващото в съответната държава национално киноложко дружество. F.C.I. предоставя патронажа си, само ако полевото изпитание или ловния тест отговарят на правилата и разпоредбите, формулирани в настоящия документ. Титлата CACIT може да бъде присъждана само ако националното киноложко дружество даде права на полевото изпитание или ловния тест да бъде присъждана титла CACT (Сертификат за постижение при участие в шампионат по трудови изпитания - Certificat d'Aptitude au Championnat de Travail).
Чл. І.4 Терените трябва да бъдат подготвени преди началото на полевото изпитание или ловния тест. По време на състезанието не трябва да се изпуска дивеч.

УЧАСТИЕ
Чл. І.5 В международните полеви изпитания и международните ловни тестове за кучета от континентални породи, работещи със стойка, които се провеждат под патронажа на F.C.I., могат да участват само чистопородни кучета от континентални породи, работещи със стойка, регистрирани в племенните книги, признати от F.C.I. Местожителството на собственика или водача не е от значение.
Чл. І.6 Нямат право на участие: неадекватно ваксинирани кучета, кучета страдащи от заразно заболяване, разгонени женски кучета, мъжки кучета страдащи от атрофия на тестисите, и кучета, които са собственост на лица, членуващи в асоциация определена като дисидентна от националното киноложко дружество на тяхната държава, както и на лица, които са изключени от участие в състезания от националното киноложко дружество на тяхната държава. Забранено е участието на упоени кучета и на кучета под влиянието на стимулиращи вещества; тези кучета се изключват, а отговорните лица се наказват.
Чл. І.7 Дадена порода или няколко различни породи могат не да бъдат допуснати до участие, при условие, че това ограничение е обявено предварително.
Чл. І.8 До участие могат да не бъдат допуснати кучета с постижения (по-рано придобита квалификация), при условие, че това ограничение е обявено предварително.
Чл. І.9 Асоциацията, организираща състезанието, може да ограничи броя на участващите кучета, при условие, че това ограничение е обявено предварително. Границата на това ограничение не може да бъде определена за по-малко от 12 участника.
Чл. І.10 Не може да се ограничава участие на основание пол или възраст.
Чл. І.11 Заявката за участие в състезанието следва се подаде преди крайната датата за записване, която е определена и обявена от асоциацията, организираща състезанието; след тази дата не се примат никакви допълнителни заявки.
Чл. І.12 Не се примат заявки, ако не е платена определената регистрационна такса. Участниците с различно местожителство могат да платят при пристигането си, преди началото на състезанието. Регистрационната такса не се връща, освен ако участника не обяви изтеглянето си преди крайната датата за записване.
Чл. І.13 При форсмажорни обстоятелства полевото изпитание или ловният тест могат да бъдат анулирани. В този случай регистрационните такси се използват за да се посрещнат появилите се задължения.

СЪДИИ
Чл. І.14 По време на международните полеви изпитания и международните ловни тестове за кучета от континентални породи, работещи със стойка, които се провеждат под патронажа на F.C.I., са оторизирани да съдят само тези съдии, които са квалифицирани да съдят по време на такива състезания и имената им са вписани в съдийските списъци на страната на тяхното местожителство към дадения момент. Имат право да съдийстват и съдии от чужди държави, само ако е получено разрешение от управляващото киноложко дружество на тяхната държава. Това разрешение трябва да бъде изискано своевременно от управляващото киноложко дружество на държавата организатор.
Чл. І.15 Съдиите нямат право да отсъждат кучета, които в шестмесечен период преди състезанието на което ще съдят, са били тяхна собственост или съсобственост, или са били обучавани, отглеждани или продадени от тях. Същото важи и за кучета, които са собственост на преки членове на семейство им или на техни партньори.

РАЗДЕЛЯНЕ НА ГРУПИ
Чл. І.16 Състезаващите се кучета могат да бъдат разделени в няколко групи.
Чл. І.17 Разделянето на групи се извършва по усмотрение на асоциацията организатор, а реда на представяне се определя чрез жребий. Тегленето на жребия посочва единствено реда на представяне.
Чл. І.18 Кучета водени от един участник не могат да бъдат разпределени в повече от две групи.

ПРОВЕРКА ЗА ПРИСЪСТВИЕ
Чл. І.19 Времето и мястото за провеждане на състезанието се обявяват предварително. Водачите и кучетата са задължени да присъстват по време на проверката за присъствие на съответното място, в противен случай подлежат на изключване.

ПРЕДСТАВЯНЕ
Чл. І.20 Водачите и техните кучета трябва да са на разположение на съдиите и следват съдийските инструкции.
Чл. І.21 По време на представянето кучетата не могат да носят коригиращи средства. Водачите не могат за използват коригиращи средства.
Чл. І.22 По време на представянето водачът трябва да използва гласа и свирката си с максимална дискретност.

ПРИСЪЖДАНЕ НА CACIT
Чл. І.23 Титлите CACIT и R.CACIT се присъждат на кучета с първокласно и безукорно представяне, без никаква грешка. Тези кучета трябва да бъдат оценени с ”отличен” или ако такава оценка не се използва, трябва да им бъде присъдено ”първо място” или ”първа категория”.
Чл. І.24 Ако едно или повече кучета се представят на ниво CACIT , съдията следва да предложи не повече от една титла CACIT и една титла R.CACIT за дадено полево изпитание или ловен тест.
Чл. І.25 Ако ловният тест с присъждане на CACIT се отсъжда по точкова система, и повече от едно куче се представи на ниво CACIT, съдията трябва да предложи за титла CACIT кучето с най-висок резултат, а за титла R.CACIT второто по резултат. Ако две или повече кучета завършат с еднакъв резултат, тяхното класиране трябва да бъде определено от правилата на състезанието. В случай, че правилата не предвиждат решаването на такъв въпрос, тези кучета участват в бараж на открит терен, представяни по двойки. Кучетата, участващи в баража се сравняват и класират съгласно стила на кучето, съответствуващ на неговата порода, претърсването на терена, и послушание.
Чл. І.26 Ако кучетата, състезаващи се в полево изпитание с присъждане на CACIT, са разделени на групи и ако повече от една група кучета се представи на ниво CACIT, то тогава тези печеливши групи участват в бараж на открит терен, представяни по двойки. Кучетата, участващи в баража се сравняват и класират съгласно стила на кучето, съответствуващ на неговата порода, претърсването на терена, и послушание.
Чл. І.27 Представянето по време на бараж за присъждане на титлите CACIT и R.CACIT не влияе на резултата, който кучето е постигнало по време на състезанието; въпреки това, ако кучето се представи неадекватно, то тогава съдията няма да го предложи за CACIT или R.CACIT.
Чл. І.28 Главният секретариат /Secretariat-General/ на F.C.I. следва да бъде информиран от управляващото национално киноложко дружество на страната организатор за това, кои са кандидатите за титли CACIT и R.CACIT, които са предложени от съдиите.
Чл. І.29 F.C.I. потвърждава предложенията за CACIT и R.CACIT, само ако в полевото изпитание или ловния тест са участвали най-малко шест кучета.
Чл. І.30 Главният секретариат на F.C.I. проверява дали всички правила и разпоредби са били спазени. Ако е така, то F.C.I. потвърждава предложенията на съдиите, след което на собствениците на кучетата незабавно се изпращат сертификати. В противен случай не се присъждат титли CACIT и R.CACIT.

СПОРОВЕ
Чл. І.31 При възникване на спор се считат за валидни Правилата и разпоредбите на националното киноложко дружество на страната организатор, при условие, че те не противоречат на Правилата и разпоредбите на F.C.I.

ОБХВАТ НА НАСТОЯЩИТЕ ПРАВИЛА И РАЗПОРЕДБИ
Чл. І.32 Настоящите Правила и разпоредби се отнасят до всички международни полеви изпитания и международните ловни тестове за кучета от континентални породи, работещи със стойка, които се провеждат под патронажа на F.C.I. Тези Правила и разпоредби не засягат националните полеви изпитания, националните ловни тестове и националните работни шампионати, които се организират в различни държави и разпоредбите за провеждането им са предмет на регулиране от страна на националното киноложко дружество във всяка от тези държави.

ПРЕВОДИ
Чл. І.33 При възникване на спор, е валиден единствено оригиналния текст изписан на френски език.

РАТИФИКАЦИЯ
Чл. І.34 Настоящите Правила и разпоредби са одобрени от Главния комитет на F.C.I. през юни 1999 г. в гр. Мексико Сити.

ЕСЕННИ ПОЛЕВИ ИЗПИТАНИЯ

ВИД НА СЪСТЕЗАНИЕТО
Чл. ІV.1 Есенните полеви изпитания за континентални породи кучета, работещи със стойка се провеждат изключително на полеви терен. Работата трябва да отразява ловните условия. Ако е възможно, по време на тура трябва да се прибере пернат дивеч. Кучето трябва да бъде отсъдено по неговото представяне преди и след отстрелване на дивеча. Преди отстрела кучето трябва да проследи дивеч и да направи стойка. След отстрела кучето трябва да намери и апортира отстреляния или ранен дивеч.

ТЕРЕН
Чл. ІV.2 Състезанието трябва да се проведе на истински ловен терен с достатъчно храсти и растителност, така че дивеча да може са крие.

ДИВЕЧ
Чл. ІV.3 Есенните полеви изпитания се провеждат с пернат дивеч, какъвто обикновено се ловува с кучета от породи, работещи със стойка. Следователно, отбелязаните правилни точки за всеки друг вид дивеч могат да бъдат взети предвид при класирането, като единственият недостатък който се отчита е преследване. За да се класира кучето трябва да е отбелязало поне една правилна точка на пернат дивеч, какъвто обикновено се ловува с кучета от породи, работещи със стойка. Видът на дивеча може да бъде ограничен, само ако това е предварително обявено в програмата или от националните Правила и разпоредби.

ПРЕДСТАВЯНЕ
Чл. ІV.4 В есенните полеви изпитания кучетата се представят поединично или в двойка.
Чл. ІV.5 Първият тур, който трябва да бъде с благоприятен вятър до колкото това е възможно, трябва да продължи 15 минути, ако не възникнат непредвидени обстоятелства, освен ако кучето допусне елиминираща грешка или не е вписано в листа на това полева изпитание.
Чл. ІV.6 Съдиите могат да определят продължителността на следващите турове, по своя преценка. Съдиите могат да решат да повикат кучета, чието представяне е било високо обещаващо, но не са имали възможността да отбележат точки. Съдиите имат право на това не повече от два пъти, независимо, че представянето трябва да бъде прекратено веднага след като се появи първа възможност за отбелязване на точка.
Чл. ІV.7 В началото на всеки тур и при последователни турове се позволява едноминутна почивка, по време на която се броят направените точки, а грешките - не се зачитат за елиминиращи.
Чл. ІV.8 Необходимото време за промяна на полето, в случай че представянето на кучето е прекъснато, не се включва във времетраенето на тура. Вдигането на дивеч при първото преминаване по следата от лявата или от дясната страна не се зачита за грешка; обаче, следва елиминиране от състезанието, ако кучето подплаши дивеч нарочно, възобновявайки представянето си.
Чл. ІV.9 След сигнала за край на тура не се зачитат нито точки нито грешки, освен ако кучето не остане извън контрол и не се подчини веднага на водача си.
Чл. ІV.10 Използват се само официални пушки, които са определени от организаторите. Поне една от точките трябва да включва изстрел; страхът на кучето от изстрел го елиминира.
Чл. ІV.11 Когато водачът се отзове на стойка, без значение дали е последвал апорт, той е длъжен да постави нашийник на кучето си и да отиде при съдиите. Апортира се само след разрешение от съдията.
Чл. ІV.12 Когато кучетата се представят в двойка, двамата водачи следва да вървят редом един до друг и по време на цялото им представяне да бъдат под непрекъснато наблюдение от съдиите. При никакви обстоятелства няма да се толерира, ако някой от водачите възпрепятства представянето на кучето на своя съперник, чрез прекалено използване на гласа или свирката си; високо се оценява трезвото представяне. Забранява се използването на ултразвукова свирка.

СЪДИЙСТВО / КЛАСИРАНЕ
Чл. ІV.13 Не се присъжда награда на куче, което не е получило поне една точка на пернат дивеч, съгласно чл. ІV.3 и не е апортирало дивеч. Ако кучето по време на тура си не е имало възможност да апортира дивеч, се прибягва до организиране на апорт на току що отстрелян пернат дивеч, за предпочитане веднага след приключване на тура.
* Стойката започва когато кучето подуши дивеча и направи стойка. След това, кучето проследява или вдига дивеча под команда, съгласно която то остава неподвижно докато дивеча не излети и мирно по време на изстрел. Стойката не се счита за приключила, докато водачът не постави нашийник на кучето си.
* Ако се изисква проследяване на дивеча под команда, кучето следва да я изпълни с лекота и без да се колебае, движейки се през цялото време пред водача си и под негова команда, без да губи усет за дивеча. Приема се по-дълго проследяване, ако кучето е енергично, целенасочено и ефективно. Отказът на кучето да проследи дивеч под команда, води до елиминиране му.
* Ако се изисква вдигане на дивеча под команда, кучето трябва да посочи дивеча с директни действия, изцяло под командването на водача си и след одобрение от съдията. По време на тези действия водача трябва да остане на мястото, от където се е командвало вдигането на дивеча. Движенето трябва да е енергично, целенасочено и ефективно. Отказът на кучето да вдигне дивеч под команда, води до елиминиране му.
* Проследяването и вдигането дивеч под команда, не бива да се бъркат с действията на кучето, когато то спонтанно възстановява контакт с дирята по миризма преди пристигане на водача му.
* Всяка отделна държава има право да изисква проследяване по команда, да изисква вдигане по команда или да разреши и двете.
Чл. ІV.14 Съдиите не определят класирането само на основата на получените точки, а следва да вземат предвид качеството на точките, но най-вече трябва да отчетат стила, присъщ на породата, желанието за лов, способността на кучето да подуши дивеч и послушанието му; също така съдията преценява начина по който кучето се промъква търсейки отстреляния или ранен дивеч, намира и апортира дивеча.
Чл. ІV.15 Теренът трябва да бъде претърсен за дивеч активно, интелигентно и систематично, след като е надлежно проучен. Тези действия не трябва да се регулират чрез свирка.
Чл. ІV.16 Целият терен трябва да бъде претърсен и всяка възможност за пернат дивеч, съгласно ІV.3, трябва да бъде използвана.
Чл. ІV.17 Преследването на пернат дивеч води до елиминиране, преследването на друг вид дивеч не води до елиминиране ако кучето се отзове на първата команда подадена от водача му и след което възобнови нормалния си тур.
Чл. ІV.18 Тъй като при изстрел дивечът се вдига, от кучето се изисква то да бъде максимално мирно в този момент. Само кучетата които стоят абсолютно мирно могат да бъдат взети предвид при присъждането на титла CACIT.
Чл. ІV.19 Когато кучетата се представят в двойка съдията трябва да предпочете това куче, което се връща спонтанно. Задължително е да се зачете стойката на другото куче от двойката, спонтанно или по команда. Куче, което не зачете направената стойка на другото куче от двойката или куче, което настойчиво пречи на партньора си (ходи след него, заляга неправилно, недостатъчно е обучен, прави фалшиви стойки) се елиминира.
Чл. ІV.20 За елиминиращи грешки се считат (освен тези, които са описани в Чл. ІV.7, ІІ.17, ІІ.21 и ІІ.22):
а. ако кучето е агресивно;
б. ако кучето е упоено или е под влиянието на стимулиращи вещества;
в. ако кучето излезе извън контрол, включително при преследване на дивеч;
г. ако кучето по време на тура си вдигне умишлено пернат дивеч веднъж, съгласно ІV.3;
д. ако кучето по време на тура си пропусне пернат дивеч веднъж, съгласно ІV.3;
е. ако кучето нееднократно (три пъти) направи стойки в различни посоки без да сочи дивеч;
ж. ако кучето не зачете стойката на партньора си от двойката;
з. ако кучето настойчиво пречи на партньора си от двойката;
и. ако кучето не е достатъчно подвижно при вдигане на дивеч или изстрел; й. ако кучето прояви страх при изстрел;
к. ако кучето не успее да открие остреляния дивеч;
л. ако кучето откаже да апортира дивеча;
м. ако кучето явно унищожава дивеча (с твърда захапка);
н. ако кучето лае /е шумно/ по време на тура си;
о. ако кучето не отговаря на стандартите на това полево изпитание.
Чл. ІV.21 Титла MTHR може да бъде присъдена на куче, чийто тур е бил изключително добър и с продължителност от 15 минути, направило е отлична стойка, но турът е бил провален от елиминираща грешка (вдигане или изпускане на дивеч). Във всяка отделна група може да се присъди само една титла MTHR .
Чл. ІV.22 Титла CQN може да бъде присъдена на куче, чийто тур е бил отличен, включително е направило стойка на съществуващ дивеч, но турът е бил провален от елиминираща грешка на водача му.
Чл. ІV.23 След приключване на състезанието и преди да си заминат съдиите трябва да обявят резултатите, да добавят коментарите си, и да представят на организаторите крайното класиране. 

Абонамент за бюлетин