Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Нарезно оръжие » Предимства и недостатъци на карбоновите цеви

Предимства и недостатъци на карбоновите цеви

vater Публикувана от vater | 18.07.2013
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Предимства и недостатъци на карбоновите цеви

Понякога изглежда, че след столетия производство на ловно оръжие е невъзможно да се измисли нещо кардинално ново. Минават обаче няколко десетилетия и поредният гений прави малка революция в конструкцията на оръжието. Масивните класически пушки се изместват от модулни карабини, дървените детайли често се заменят с пластмаса. Една от най-скорошните иновации е изработването на цеви от карбон. – РАЗГЪНАТО НА ДВЕ КОЛОНИ
Появата на първите оръжия с карбонови цеви даде простор за изява на скептиците. Да се правят часовници и украшения от карбон, това е разбираемо. Обаче цеви? Поради голямото натоварване на тази част от оръжието, на карбоновите цеви се отреждаха само няколко години служба. Обаче от момента на появата на първите образци изминаха две десетилетия и вече със сигурност може да се каже, че карбоновата цев е доказала своето право на съществуване. Тя има и свои недостатъци, но същевременно и важни преимущества.
При лов, изискващ движение, особено в планините, е важен всеки икономисан килограм товар. След като изминете десетки километри през пресечена местност, ви се иска да изхвърлите половината от товара си. При такива ситуации остава само да мечтаете за леко и ефективно ловно оръжие. Използването на карбон в конструкцията на пушката позволява да се олекоти теглото на карабината с повече от един килограм.

КОНСТРУКЦИЯ
Названието карбонова цев е по-скоро условно. Не се правят цеви изцяло от карбон. Вътрешната им част се изработва от стомана и се нарича лайнер. Тя е по-тънка от обичайната стоманена цев, но нейната дебелина е достатъчна за нанасяне на нарези. След като преминат необходимите тестове за издръжливост, най-добрите лайнери отиват за по-нататъшна обработка. Върху външната част на металния лайнер се наслагват няколко десетки слоя здрави въглеводородни влакна. Те се нанасят във вид на оплетка перпендикулярно един на друг.
След това се фиксират допълнително със специални залепващи състави. След втвърдяването се получава една от най-здравите конструкции от композитни материали. Карбонът почти не се разширява от високите температури и притежава висока издръжливост. Затова той не позволява на намиращия се във вътрешността му лайнер да се деформира при загряване и при налягане от барутните газове.

ПРЕИМУЩЕСТВА ПРЕД СТОМАНЕНИТЕ ЦЕВИ
Всяка стоманена цев прегрява при интензивна стрелба. Стоманата се разширява, като дори при най-качествените образци има нееднородности на материала и вътрешни напрежения от обработката на стоманата. Всичко това води до неголяма деформация на цевта. Това е невидимо с просто око, но точността на оръжията намалява поне минимално. Това се вижда добре, когато се стреля бързо по мишени. След 4-5 изстрела се появяват така наречените отклонения. За да се намали деформацията се налага да се експериментира с различни състави на стоманата, да се използват скъпо струващи методи на обработка или да се увеличава дебелината, съответно масата на цевта.
Използването на карбон на практика премахва този проблем. Той издържа на високи температури до 1600 градуса. Цевта с карбонова обшивка също се нагрява, обаче композитът не позволява на стоманения лайнер да се изкривява. Минимално отклонение на средната точка се наблюдава едва след десетки последователни изстрели. Затова оръжието с карбонова цев се смята за най-добро за лов, изискващ многократни изстрели. Някои ловци са на мнение, че освен намаляване теглото на оръжието, карбоновата цев не създава някакви преимущества по отношение на точността и групираността на стрелбата.

ДЕТАЙЛИЗИРАНО СРАВНЕНИЕ
Най-важната цел, за която са създадени карбоновите елементи на конструкцията, е производството на леко оръжие. Съпоставимата по размер и калибър цев от типа „Магнум” от стомана тежи с 0.7-0.9 кг повече, отколкото карбоновата. Ако и прикладът на оръжието е направен от композитен материал, теглото намалява до 1.5 кг. Карбоновият кожух, без да смятаме стоманената сърцевина, е 4-5 пъти по-лек от цевта от стомана. Съпротивлението на огъване е само с 11%-13% по-малко. По устойчивост карбоновата цев е съпоставима с дебелостенната стоманена цев, като при това тя тежи колкото тънкостенна, т.е. лекото оръжие с карбон заменя мощната карабина.
Карбонът гаси ефективно вибрациите на цевта в момента на изстрела, като по този начин повишава групираността на стрелбата. Карбоновата цев изстива два пъти по-бързо, отколкото стоманената. Нейният коефициент на топлинно разширение се доближава до нулата. Затова тя има най-висока точност при интензивна и скоростна спортна стрелба. Карбонът също така не ръждясва.
Бързото разсейване на топлината е полезно не само за точността, но и за дълготрайността на цевта. Това се отнася най-вече за големите калибри, където се използват скоростни патрони тип магнум и боеприпаси с тежки куршуми с твърда ризница.
Карбоновата цев е елемент на стилно изпълнение. Тя е модна, здрава и дълговечна. Карбонът е приятен на пипане, през зимата не е толкова студен и не приплъзва в потни ръце. Материалът трудно се надрасква, а евентуални драскотини се шлифоват без проблем. Карбонът е много по-здрав от стоманата, устойчив е към капризите на времето, не създава кондензат и лесно се почиства.

СЛАБИ СТРАНИ
Оръжието с висококачествена карбонова цев е скъпо удоволствие. Карбонът не е устойчив на изтриване, затова се използва вътрешна цев от стомана.
Звукът от изстрела е доста силен. Производителите на оръжието съветват да се използват средства за защита на слуха от рода на специални наушници.
Лекото тегло на оръжието не гаси достатъчно отката. В това отношение масивните цеви имат преимущество. По-големият откат, особено при употреба на патрони магнум, се компенсира с други технически решения, като се използват титанови компенсатори, които намаляват силата му с до една трета.

Автор: Теофил КОНСТАНТИНОВ
Вестник НАСЛУКА

Ловците коментират: Форум БГ ЛОВ

Абонамент за бюлетин