Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Нарезно оръжие » SIG-553-R дава нов живот на соцпатрона 7,62х39

SIG-553-R дава нов живот на соцпатрона 7,62х39

vater Публикувана от vater | 16.05.2013
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

SIG-553-R дава нов живот на соцпатрона 7,62х39

Швейцарският суперавтомат SIG-553-R е на път да даде нов живот на патрона 7,62х39, широко използван от армиите на бившия Варшавски договор.

Четири са главните причини за това. Първо, складовете на армиите от бившия соцблок все още са пълни с муниции от типа 7,62х39. Второ - този патрон по признание на оръжейници остава един от най-добрите междинни калибри, по-добър от 5,56х45 НАТО особено при бой в населени места. Трето - въпреки доказаните си качества автоматът АК-47, който най-вече използва патрона 7,62х39, вече е технически и морално остарял. И четвърто - оказва се, че смяната на основното оръжие е десетки пъти по-евтина от смяната на вида боеприпаси.

Защото в единия случай се купува само автоматът, а в другия - трябва да се вземе и задължителният боекомплект за всяко оръжие плюс запасите за военно време, както и количествата, необходими за редовни учебни стрелби.

Всъщност именно последната причина провали опитите да се наложи в Българската армия автоматът AR, калибър 5,56х45. Купените преди време 150 бройки за Силите за специални операции не намериха добър прием заради високото си тегло и някои технически проблеми, но главно заради ограничения лимит от боеприпаси за учебни стрелби. Как да го оценят хората, като получават възможност да стрелят с него от дъжд на вятър! Да овладееш напълно едно оръжие, да оцениш най-добрите му качества и му повериш живота си, не става с два пълнителя на година.

Новото оръжие е дело на швейцарската част на компанията SIG-SAUER, известна като San Swiss Arms. Най-напред на пазара се появи моделът 751 за мощния калибър 7,62х51 НАТО. По-късно бе пусната версията SIG-553-4 със стандартни пълнители за М-16/М-4. И накрая - преди 3 месеца - на тазгодишното оръжейно изложение в Нюрнберг, швейцарците показаха SIG-553-R в два калибъра - 5,45х39 и 7,62х39.

Индексът R означава "руски"

Сред експертите в бранша новият автомат е вече известен като "тоблерон-калашник" поради очевидното заимстване от страна на швейцарците, макар и след модифициране, на затворната рама и затвора на АК-47. Подобна разработка на SIG за калашников патрон се появи още преди 10-12 г. Става дума за сериите 552 и 553, произведени за специалните сили на Египет. Основната разлика между тях и новото оръжие е, че SIG-553-R използва стандартен пълнител за АК-47/74, като по този начин се намаляват до минимум логистичните разходи по евентуалното превъоръжаване.

А защо все пак трябва да минаваме на нов вид оръжие? Калашникът все още върши работа!

Отговорът на тези мнения се съдържа в категоричната експертна позиция, че руското оръжие вече не отговаря на съвременните изисквания. Първо, на АК-47 не може
да се монтира бързомерец направо върху цевната кутия. Опитите за прикрепване на оптика отстрани не са особено надеждни.

Вариантите за модернизация с алуминиеви релси по стандарт "М 1913 Пикатини" значително утежнява оръжието и усложнява значително разглобяването му в полеви условия. Второ, прикладът на калашника е крайно неудобен, особено при носене на бронежилетка и тактически багажни системи.

Докато SIG-553-R е изцяло съвремено оръжие. Горната и долната част на цевната кутия позволяват частично разглобяване за инспекция на ударно-спускателния механизъм, без да се налага отделяне на каквито и да е части. Устройството на горната част на цевната кутия дава възможност за директен монтаж на бързомерец. Отделно се предлагат различни варианти на предна полуложа, включително и с Пикатини-релса.
Прикладът на "тоблерон-калашника" се сгъва не само настрани, но и може да се регулира по дължина в зависимост от снаряжението на боеца.

Ъгълът на сгъване на приклада и подобрената ергономика на оръжието като цяло значително подобряват неговата устойчивост както при авоматична стрелба, така и при серии от бързи последователни изстрели.

Предпазителят на SIG-553-R е двустранно разположен близо до ръкохватката и
доста по-тих от този на АК-47. Оръжието работи в няколко положения: "предпазител", "единична стрелба", "контролируема серия от 3 изстрела" и "автоматичен режим".
Като цяло швейцарецът тежи с цели 800 г по-малко от стандартния АК-47.

По неофициални засега данни значително е подобрена и точността на SIG-553-R. Все пак нека не забравяме, че именно компанията SIG е призната като един от най-добрите производители на цеви в света. При стрелба на 100 м новата версия за 7,62х39 патрон са постигнати групи от попадения с диаметър 4-5 см!

Освен това конструкцията на пламегасителя дава възможност за монтиране на т.нар. бързосменен заглушител, разработван от друга швейцарска фирма - "Брюгер и Томет".
Пак по неофициални данни редица специализирани подразделения от бившите соцстрани вече проявяват интерес към новия швейцарски автомат. Засега е известно за преговори на фирмата с руската ФСО (Федерална служба за охрана) и за руските спецчасти "Алфа" и "Вимпел".

Според познавачи обаче SIG се цели много по-високо. Неговата амбиция е да представи на бившите соцармии, заринати с муниции от типа 7,62х39, съвременно оръжие за частично или цялостно превъоръжаване.

автор: Любомир Денов

24chasa.bg

Абонамент за бюлетин