Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Пернат дивеч » Сврака, сива и посевна врана, чавка

Сврака, сива и посевна врана, чавка

admin Публикувана от admin | 22.03.2008
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Сврака, сива и посевна врана, чавка

Всеядни птици са, у нас се срещат повсеместно, като през зимата са по-многочислени. Летят на ята. Те са всеядно птици.
Разрешени са за лов целогодишно, като числеността им е висока.

Най-умните птици - врановите птици
Врановите птици, към които спадат гарванът, враните, гаргата, свраката, сойката и още някои други видове, са семейство от разреда Врабчоподобни или Пойни птици. Вярно е, че никоя от тях не е "певец", тъй като изобщо не пеят, но пък в замяна на това са забележителни в някои други отношения. Така например Врановите са най-едри измежду всички пойни птици. Те имат здраво телосложение, масивен клюн и яки крака. Крилата им са най-често широки и закръглени, а по-рядко заострени. Оперението им е черно, често с метален блясък, а понякога и пъстро. Всички те са активни денем и повече или по-малко всеядни. Характерно за врановите птици е това, че те заемат първо място между всички пернати по развитието на своята висша нервна дейност, или, казано по-просто, те са най-умните птици. Важен техен белег е голямата им любознателност (любопитство). Тези техни качества някои учени обясняват с всеядността им, която предполага интерес към твърде различни неща.
Сойката
Сойката е приблизи телно толкова едра, колкото гаргата. Оперението й обаче е сивокафяво с червеникав оттенък. На главата си тя има малка качулка, а по крилата си по едно бяло петно и раирани черно-сини перца.
Сойката е забележителна със запасите, които си прави за зимата. Тя заравя в почвата жълъди, лешници и плодове на други широколистни дървета, които по-късно се затрупват от снега. С една част от тях птицата се храни, но други остават неизползвани и от тях напролет поникват млади растения. По този начин сойката неволно допринася за разпространяването на дъба, леската и някои други видове.
В гората сойката изпълнява службата на своеобразен страж. Нейният тревожен крясък е сигнал за много горски животни, че се е появила някаква опасност.
Гарванът гробар
Той е най-едрата вранова птица, която достига до 70 см дължина и 1,6 кг тегло. Цялото му оперение, както и човката и краката, са черни.
Наречен е "гробар" поради това, че се храни главно с мърша, която намира в сметища и край кланици. Освен това тази птица яде и друга животинска и растителна храна: мишевидни и други гризачи, някои птици и птичи яйца, риба, насекоми, червеи и други безгръбначни животни, житни семена и т.н.
Един от основателите на науката етология (която се занимава с поведението на животните) - големият австрийски зоолог Конрад Лоренц, писа, че гарванът стои на върха на интелектуалното и душевно развитие на всички птици.
В миналото този забележителен пернат вид беше станал твърде рядък в България, но през последните десетилетия неговата численост значително се увеличи. Главната причина за това е забраната да се използват отровни месни примамки за унищожаването на вълци и някои други хищници. Не бива да се забравя, че гарванът изпълнява и ролята на санитар в природата, като унищожава мършата, а освен това и някои вредни гризачи и насекоми.
Гаргата
Гаргата или чавката е доста по-дребна от гарвана. Нейната дължина е към 33 см, а теглото й - до 225 г. Оперението й е черно, но характерен за нея е сивият й тил. Гаргата е широко разпрост ранена птица в България, която се среща главно в населени места и техните околности. И тя, както и нашите други вранови птици, е постоянен вид у нас. Изтребвайки някои вредни насекоми, гаргата принася полза за селското стопанство.

Абонамент за бюлетин