Дружинка на село Велчово, Община Априлци, е национален първенец в отстрела на диви свине. Троянските ловци и риболовци са недоволни от промените в новия закон за лова - рушали „цялостната му стратегия”. Голямата болка на местните е, че държавата бави предоставянето за стопанисване на яз. „Сопот”. Това бяха част от акцентите на отчетното събрание на сдружение „Ловно- рибарско дружество“- Троян, което започна с посрещане на знамето.
Сдружение „Ловно-рибарско дружество (ЛРД) – Троян” е най-успешното в рамките на СЛРБ за 2009 г., както стана ясно от доклада на ръководителя Иван Дочев. Дружеството обединява 26 ловни дружинки на територията на общините Троян и Априлци, стопанисващи територия от 82426 ха.
“Годината, която отчитаме е характерна с важни събития, оказали значително влияние както върху работата на дружеството, така и за НЛРС”, започна отчета на Дочев. - Едно от тези важни събития е приемането на новия закон за лова, който веднага след това, „защитавайки частни интереси”, беше изменен в друга посока, нарушила „цялостната му стратегия”. Основната промяна, която според сдружените троянски ловци и риболовци в никакъв случай няма да доведе до добри резултати, е дадената възможност да се създават алтернативни национални сдружения. Направеният извод бе, че тази промяна ще бъде в ущърб на дивеча и на българските ловци.”
В доклада си Иван Дочев специално акцентува върху изключителния резултат, постигнат през изминалата година от ЛРС – Троян. Отстреляни са 1389 диви свине (при план 630), което е национален рекорд и е най-доброто постижение в 113-годишната история на сдружението. Отчетен бе и друг важен факт, а именно, че въпреки рекордния отстрел на диви свине, запасите според извършеното преброяване си остават устойчиви (1389 бр. през м. март 2010 г. при 869 бр. през март 2009 г.); устойчиви са и запасите на сърни. По отношение на риболова обаче има някои негативни моменти. А най-голямата болка е, че въпреки многократните искания на дружеството държавата продължава да бави предоставянето му за стопанисване на яз. „Сопот”, което би било шанс за развитие на най-атрактивния водоем в община Троян и спирачка срещу продължаващите бракониерски набези.
В доклада бе направена и оценка за работата на избраното на 16 май 2009 г. ръководство на ЛРС – Троян. Категоричното становище е, че УС, ръководен от председателя Минко Акимов и заместника му Иван Дулев, се е справил с вещина и познаване работата на сдружението, което си личи и от постигнатите резултати. Похвали имаше и за председателите на дружинките, като бяха откроени тези на Велчево, Зла река, Черни Осъм, Орешак, Врабево, Дебнево, Белиш, Терзийско, Балканец, Калейца, Бели Осъм, Шипково и Чифлик. Не бяха спестени и негативите, например двата случая на бракониерство от членове на дружеството (Пламен Пелтешки от Шипково, ловил риба с хлорна вар в местната река, и Пламен Стоянов от Старо село, спипан да бракониерства с незаконна ловна пушка).
Източник: ИК НАСЛУКА