Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Токачка

admin Публикувана от admin | 22.03.2008
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Токачка

Средно голяма кокошева птица с дължина на тялото 53-63 см. И тегло 1,1 - 1,6 кг. Няма полов диморфизъм. Женските са малко по-дребни. Оперението е оловно сиво, изпъстрено с бели петънца и точки.

Токачката се среща по сухи открити местообитания в саваната с храсти и единични дървета. Обитава също обработваеми площи с малки групи дървета и храсталаци, периферията на гори, полупостини. В България за сега не се среща на свобода. Отглежда се в зоопаркове и зоологически градини, също и като домашна птица. Развъжда се изкуствено в фазанови стопанства като атрактивен вид.

Токачката живее на ята, които понякога достигат до 25 птици. Нощува по дърветата като фазаните. Тича много бързо по земята с проточена нагоре шия. Когато е обезпокоено ятото се крие сред гъстата растителност.
Храни се със семена, корени, грудки, плодове. Поема големи количества растителна храна, но предпочита животинска - насекоми.

Токачката е моногамна птица, но двойките не се запазват извън брачния сезон. Размножителният период е от март до май. Гнездото е устроено като плитка трапчинка, покрита с суха трева и пера, където женската снася 6-12 яйца, които мъти 24-28 дни. Малките са гнездо бегълци, за 30 дни достигат размерите на възрастните и до 3 месеца след излюпването се обединяват в по-големи ята.

Токачката е разрешена за лов от 1 октомври до 31 януари, но на практика не се ловува у нас.

Абонамент за бюлетин