Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Нарезно оръжие » ВАРМИТИНГ ИЗИСКВА УМЕЛИ СТРЕЛЦИ

ВАРМИТИНГ ИЗИСКВА УМЕЛИ СТРЕЛЦИ

admin Публикувана от admin | 11.08.2010
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Варминт

Автор Владимир ЙОНЕВ

Варминтловът е строго американско занимание, при което се отстрелват животни, които съвсем не са характерни като дивеч за европейските ловци. Поради това класни американски варминтпушки в Европа рядко се предлагат.
Колкото и странно да звучи, в последните години в САЩ все по-популярен става ловът на... гризачи, известен като вармитинг. За да се разбере какво е това вармитинг лов в цялата му прелест, е необходимо да се осъзнаят мащабите на поразяваните мишени. Ако се изкачите на покрива на 30-40-етажно здание и погледнете надолу към хвърлена от някой цигарена кутия, ще можете да си представите най-простия изстрел.
Изпитайте въображението си как трябва да изглежда тази кутия цигари на разстояние 500 м, т. е. на реалната дистанция за стрелба по време на вармитинга. Та нали средното прерийно кученце представлява мишена, чиито размери не надхвърлят 5х10 см. Каква трябва да бъде точността на оръжието и какво трябва да бъде майсторството на стрелеца, за да улучи този гризач, като при това не бива да се забравя още и за вятъра, температурата, загряването на цевта, падането на траекторията на куршума, деривацията и куп други снайперски „дреболии”.
Вармитингът – това е изключително своеобразен и много американски хибрид между лов и стрелкови спорт. Въоръжени с разкошни в техническо отношение пушки с мощна оптика и всевъзможни допълнителни аксесоари, стрелците се отправят в прерията, за да пострелят по дребни гризачи. Но това не е само стрелба от упор на разстояние 300-500 м (при най-добрите ловци тази дистанция се удължава до 700 и повече метра), но и изискващ индиански навици лов с прокрадване към дивеча, когато разстоянието за стрелба се снижава до 200-250 м.
Историята на вармитинга в Америка води началото си от 30-те години на миналия век. Раждането на този вид спорт е свързано с появата на първите скоростни малокалибрени патрони, такива като 22 Savage, 22 Hornet, 22 Varminter. След Втората световна война, през 50-те години на ХХ в., ловът на гризачи получил втори шанс за масово разпространение сред американските търсачи на силни усещания. Днес за некоронован крал на варминт-патроните се смята 223 Remington, който, независимо от твърде средната балистика, за последните 40 години е придобил нечувана популярност, оставайки далеч зад себе си всички конкуренти с техните високи балистични характеристики.
Отвъд океана развлекателната варминтстрелба се е зародила сред фермерите от безкрайната прерия, простираща се от Тихия до Атлантическия океан. Всъщност в началото този лов бил продиктуван от безизходност. Наред с отровите и капаните в борбата с вредителите в селското стопанство се включили и пушките. В началото тези вредители били представители на сравнително малко видове – разнообразни дребни гризачи, съсели, мармоти. След това в групата на вредителите попаднали койотите, лисиците и дори... зайците. Впрочем, самият термин „варминт”, в свободен превод означава „вредно животно”. Ето защо чисто градското развлечение се появило на практика като следствие от борбата за спасяване на селскостопанските земи. Най-голям разцвет вармитингът достигнал през 70-те и 80-те години на миналия век, при това не на последно място сред факторите за популяризиране на това увлечение била търговската реализация на кожите от койоти и лисици. Американците са убедени, че вармитингът е един от най-демократичните видове лов, в който участват не само фермери, но и огромен брой градски жители с най-различни професии и интереси. С какво е привлекателен този лов? Той няма нито начало, нито край – продължава цяла година! Изключително за тези цели се е появила цяла съпътстваща индустрия, предлагаща специални сгъваеми столчета, триножници, лазерни далекомери, прибори, определящи скоростта на вятъра, системи за ускорено охлаждане на цевта. Тези аксесоари значително облекчават живота на ловците, защото екипировката при този лов играе съвсем не последна роля.

Източник: ИК НАСЛУКА – медиен партньор на БГ ЛОВ

Абонамент за бюлетин