Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Начало » Страница » Оптики и бинокли » Важни характеристики на оптическите прибори

Важни характеристики на оптическите прибори

vater Публикувана от vater | 21.11.2011
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Оптически прибор

Зрително поле:
Зрително поле на ОП наричаме ъгловия диаметър на кръговото поле което се наблюдава в окуляра. Означава се в градуси или хххм/1000м.(отсечката от местността която обхваща на разст. 1000м). Зрителното поле зависи от увеличението и собственото ъглово зрително поле на окулярите. А именно: зр. поле= собственото ъглово зрително поле на окулярите/увеличението. (ако окуляра на ОП (да кажем бинокъл 10x50) има собственото ъглово зрително поле 60гр. действителното зр. поле на ОП е 60/10 = 6гр.
Значи при дадено увеличение колкото са по-широкоъгълни окулярите толкова по-широко ще бъде действителното зрително поле на ОП.
Съвременните широкоъгълни окуляри състоящи се от 5, 6 а вече и 7 лещи са разработени още през 20-те г. на миналия век в Цайс от оптиците Ерфле и Кьониг и имат зрително поле 65...70.. и повече гр.
Широкото зрително поле е важно при лов и туризъм но особено важно при военно приложение. Затова отначало масовите военни бинокли отначало (когато ок. са били до 50гр.)са 6x... а когато са внедрени широкоъгълните окуляри масовия армейски бинокъл става 8x...
За дневен лов и туризъм бинокъл или монокъл 8x30 е много практичен поради своята компактност и тегло.

Увеличение:
Увеличението на ОП е = фокус на обектива/фокус на окуляра. То може да бъде изразено и така Ув. = диам. обектива/диам на изх. зеница (изх. зеница е диам. на снопа светлина зад окуляра когато в обектива влза успореден сноп светлина.
Желаното увеличение на ОП се избира според целите за които ще се използва - главно разстоянието и подробностите които трябва да се наблюдават.
Трябва да се вземе предвид и това как ще се използва ОП от ръце или на статив. За наблюдение от ръце не е желателно да се избира ОП с увел. по-голямо от 12x.(ако няма поне къде да се подпрем) тъй като ръката бързо се уморява (особено при по-тежки ОП) и картината почва да мърда.

Равнозенично увеличение:
Друг важен момент при избор на увеличение е свързан с условията на осветеност на наблюдаваните обекти.
Зеницата на човешкото око според осветеността на средата се адаптира и ако денем е 2...3мм то в тъмнина може да се разшири до ок. 7мм. (до 6мм. за хора над 60г.)
Значи целта е при наблюдение да съгласуваме диам. на зеницата на окото си с т. н. изх. зеница на ОП.
За дневни наблюдения на птици, лов или туризъм оптималния ОП е с изх. зеница 3 макс. 4мм.
За наблюдение при сумрак изх. зеница трябва да бъде поне 5...6мм а още по-добре 7...8мм.
Какво става ако не ползваме т. н. равнозенично увеличение:
Ако през деня ползваме ОП с изх. зеница по-голяма от 4мм разбира се няма проблем с качеството(даже е малко по-добро) на картината но просто носим по-тежък ОП с излишно големи обективи без да влиза цялата събрана светлина тъй като нашата зеница не поема целия сноп светлина.
Ако при ниска освететеност (здрач, тъмнина) наблюдаваме с ОП чиято изх. зеница е по-малка от разширената ни при тези условия зеница (5...8мм) то наблюдаваната картина става тъмна поради пова, че не използваме капацитета на очите си.
Разбира се и при дневни наблюдения картината става неясна ако ползваме ОП с изх. зеница по-малка от 2,5мм.

Осветеност и светлосили:
Когато ползваме ОП с равнозенично увеличение теоретично наблюдавания обект трябва да има същата осветеност както когато го гледаме с невъоръжено око.
На практика осветеността с ОП ще бъде намалена и това се дължи на загубите от отразяване и поглъщане на част от светлината когато преминава ппрез лещите и призмите на прибора.
Тези загуби както беше написано по-горе се намаляват значително при качествени антирефлексни покрития и използване на качествени оптически стъкла но никога не стават 0.
За геометрична светлосила на ОП се приема числото = диам. изх. зеница на квадрат.
Пример: ако ОП има изх. зеница 5мм то неговата геометрична светлосила е 25.

Източник: Ремонт и прецизна центровка на бинокли

Абонамент за бюлетин