Гласът на ловеца

Ловувайте със сърцето си!

Два дни обмислях, дали да дам гласност на този случай, но болката и скръбта са непреодолими, за това се реших да споделя с Вас и с надежда за промяна. Селото ни се гордее с ловната дружинка, която е с над 100 годишна история, доказала се във времето със своите истински ловци и ненадминати трофеи. Адмирации към всички тях! Но не мога да кажа същото за другия тип ловец, т. нар. Мръвчар...

още

Вълчата лайка

admin Публикувана от admin | 13.06.2011
0 коментара | публикувай коментар
Принтирай Изпрати на приятел

Вълчата лайка

Рубрика на БГ ЛОВ: Ловната кинология в България

Получено на имейла на Ловен портал БГ ЛОВ от г-н Райчо Гънчев:

Г-н Терзийски,

Въпреки усилията ни да пренесем дебатите за вълкашините на едно познавателно ниво, явно трябва да принизим отново “новинарския блок” до болнавите брътвежи на неподготвени хора. Помрачен от хормоналния си начин на разсъждение един от “Великовската групичка” публикува снимка на мое куче – Харпалике/3 годишна/ в момент на скачка, обявявайки я за друго куче - Харза. Или взетите от тях кучета им се привиждат параноично навсякъде, или толкова могат да си ги различат след “умелото и правилно прилагане на селекцията и отбора” ?

За отбора на “полувълчицата-майка” и как тя учи отрочетата си да ядат кучета, вече всички разбраха от Великово до Лондон. Редно е да запознаем с тази челна методика и руските им “партньори”.

А “техните” кучета, които отглеждам тутакси ще им върна по ценоразписа с който явно те ловко боравят. И все пак, благодаря им за възможността “да си правя реклама”, а на Вас за търпението.

13.06.11                                             Поздрави !  Р. Гънчев

Прилагам по долу в статията две снимки: 

Харпалике на 3 години, м.май, 2011 г/тази със скачката от “откраднатата” снимка на сп. Лов и куче, бр 6,2011г/

Харза          - на 11 месеца, м.май,  2011 г/ все още “не открадната” моя, авторска снимка/

Доколко двете кучки си приличат!       

ВЪЛЧАТА ЛАЙКА

В ловните си пътешествия през Алтай и Тян Шан, на Урал, Кавказ и в Британска Колумбия, през Джунгарските хребети, по река Амур, на Таймир и по източен Сибир не престанах да се интересувам от расата на ловните вълчеподобни кучета. Всичко, което те притежаваха в дивата кръв на своята хищна първичност, смятах че може да бъде реализирано и в нашите условия. В тридесетгодишната си развъдна дейност се посветих на основната задача за формирането и съхранението на вълчия нагон в сибирската лайка, но родена и отрасла тук, в България.  Сега вече е късно да се вълнувам от оценките лично за мене изказани от “един или друг”. Затова си позволявам да руша и “утвърдени” постулати. Затова си позволявам да поднеса на глас името на тези вълчи кучета - вълкашините ! Единствено достойно както за историческата ни превратност, така и за емоционалната ни характеристика и съдбовност.

За да проникнем в дебрите на психофизическите характеристики на вълкашина трябва да направим обстоен анализ и на ползваната днес за първооснова порода за създаването му – сибирската лайка. Наричам я така съзнателно без да визирам съвременните четири породни групи регистрирани в Русия. Нещо което е било съвсем естествено само до преди стотина години за северния необят на Сибирската пустош. За мен тази “лайка” спокойно може да бъде титлувана с името вълча, или сибирска лайка . Особено ако в родословието си има и най-малък намек за съприкосновение с първосъздателя и – вълкът. А то си го има.

Днешните ловни лайки са плод на прецизна селекция и всичко, което може да се постигне в тяхното професионално изграждане със сигурност в някои линии вече е постигнато. Намесата ни в тази съвършенна шлифовка е само по адрес на някои специфични, понякога индивидуални изисквания към линиите и по-скоро експериментална носталгия подвластна на първичния вълчи образ.

Главните въпроси които трябва да се разискват са три:

1.       НАЛАГА ЛИ СЕ ХИБРИДИЗАЦИЯТА – ПРИЧИНИ!

Забележка: Някои изтъкват необходимостта от подобрител в чистопородното развъждане, завишен интелект, съобразителност, сетива и издръжливост. Лично аз бих предложил – прецизиране на стандартите съобразно нашият-български дивеч и лов;  резистентност по нашите ширини – болести,паразити, климатическа адаптация; мнителност и стражеви наклонности спрямо непознати; въвеждане законодателно на нов метод за индивидуален лов чрез задържане – на дива свиня, дребни хищници, глухар, фазан и т.н.

2.        СРАВНИТЕЛЕН АНАЛИЗ НА ХАРАКТЕРИСТИКИ МЕЖДУ ЛАЙКАТА И ОЧАКВАНИТЕ ТАКИВА НА ХИБРИДА

3.       ПРИЛОЖЕНИЕ НА ПОЛУЧЕНАТА ЛИНИЯ КУЧЕТА В УРБАНИЗИРАНИЯ СВЯТ ?  АНАЛИЗ ПО ГЕНЕРАЦИИ – от 1-ва до 7-ма.

Основните характеристики на тези кучета трябва да се познават добре преди да се пристъпи към тяхното моделиране и профилиране в хода на развъдната работа. В този смисъл селекцията на кучетата, които развъждам повече от три десетилетия ме е научила да се съобразявам със следните показатели:

* темперамента

*екстериора  и кондицията на кучето

* ловни заложби и инстинкти

* сетива – обоняние, слух, зрение

* тактическо поведение на терена- тактика,скорост,ширина и дълбочина

* контакт с ловеца

* глас

* маниер на облайване

* преследване

* задържане

* смелост и злоба

* ловкост

* упоритост

* отношение към убития дивеч

* отношение към други кучета

* отношение към дом. животни

* отношение към хора

* послушание

* съобразителност и интелект

* умение за преодоляване на препятствия

* мнителността към непознати

* здравен  статус – болести, паразити, терморегулация

* издръжливост

* непретенциозно отглеждане

Безусловно изявата и наличието на типични вълчи инстинкти в положителен аспект, както и елитното родословие на разплодниците , не може да бъде пренебрегнато. Тези основни направления, с всички допълнителни нюанси и детайли, които съпътстват критериите за пълноценност, формират визията и разбирането ми за бъдещия вълкашин. Работил съм върху тях и някои неща ще споделя, други са в процес на проучване, експерименти, съпоставки. Бих се радвал ако някои от аудиторията допълнят,  корегират или разкажат за своя опит,  зададът конструктивни въпроси по темата и погледнат обективно на нея. Това е ключът към истините, безвъзвратно загубен за няколко наследствено обременени човечета. 

Темата във форума: Клик

Ловен портал БГ ЛОВ благодари на г-н Райчо Гънчев за статиите в рубриката Ловна кинология.

Абонамент за бюлетин