За дивите свине калищата имат разностранно и важно значение. Преобладава мнението, че свинете се калят, за да може след като изсъхне калта и се образува кора, да се капсуловат намиращите се в изобилие въшки и кърлежи, които да се отстранят чрез триене по дърветата.
Изказаното становище е правилно само донякъде. Това, че върху тялото на дивите свине има изобилно количество паразити, е доста преувеличено. Те се почистват помежду си много прецизно от паразити.
Защитният слой от кал по-скоро служи да ги предпазва от досадните мухи и хапливите насекоми, тъй като за дивите свине е много трудно да прогонват тези мъчители от тялото си със своя сравнително неподвижен врат, къса опашка и крака. Безспорно е, че калищата биват посещавани по-често през топлото годишно време. Калната и влажна кожа вероятно играе важна роля за топлинната регулация. И при този случай се създава охлаждане чрез изпарение, каквото се наблюдава при изграждането на леговища.
От семейство Еленови/Cervidae/ в нашата страна се срещат благородният елен, еленът лопатар и европейската сърна. Благородният елен за разлика от другите представители на семейството използва калища, за да се предпази от някои видове мухи и насекоми. Въпреки сравнително дългите си крайници и подвижен врат, той не може да прогонва тези насекоми от всички части на тялото си. Едно от тези места е гръбнакът, където оводите /волските мухи/ снасят своите яйца и след това там се развиват техните ларви, които причиняват силен сърбеж на животните. Освен това, особено по време на брачния период/септември/, мъжките екземпляри много по-често от останалото време на годината се калят, поради настъпилите в организма промени и необходимостта от топлинна регулация на тялото.
Четете още: